Haiku w Chorzowie

2 czerwca 2017 roku w ramach XV edycji Portu Poetyckiego w Chorzowie odbył się niezwykły wieczór z poezją haiku. W formie multimedialnej zostały zaprezentowane „Wybrane najlepsze polskie haiku neoklasyczne i nowoczesne”. Nad całością czuwali główni prowadzący – Zuzanna Truchlewska i Robert Kania – i to oni dokonali wyboru najlepszych utworów, co jak oboje podkreślali – nie było zadaniem łatwym. Utwory w formie pieśni wiązanej czytały również Sława Sibiga i Lucyna Brzozowska, które wraz z Zuzanną Iro Orzeł (autorką plakatu) i Zuzanną Truchlewską tworzą tyską grupę „Pogotowie 5-7-5”.
Wspaniałą atmosferę podkreślało miejsce spotkania – zaprzyjaźniony z Portem Lekki Teatr Przenośny, znajdujący się w Chorzowskim Centrum Kultury.
Zebrani goście mogli również zobaczyć fragment spektaklu pt. „Haiku – wspomnienie klasycznej poezji japońskiej poezji Matsuo Basho” w wykonaniu aktorów teatru „Obecnego” z Wrocławia.
Czerwcowy wieczór nie był sztywnym i nudnym spotkaniem, miał charakter otwartej i serdecznej rozmowy autorów zarówno doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem haiku lub tylko ją czytają.
Ostatnim punktem imprezy była prezentacja swoich utworów w ramach Haiku Parku i podzielenie się z pozostałymi swoimi próbami.

Zuzanna Truchlewska

About admin