IV OKH „WIŚNIE I WIERZBY” 2020 – WYNIKI

Jury IV Ogólnopolskiego Konkursu Haiku „Wiśnie i Wierzby” 2020 w składzie: Agnieszka Żuławska-Umeda, Lidia Rozmus i Zuzanna Truchlewska postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda: Zuzanna Tomaszewska

Bezdomny pies
Trąca nosem w kałuży
Jesienny księżyc

komentarz Lidii Rozmus:

Co za poruszający obraz – jesień, kałuża z odbiciem księżyca, samotność bezdomnego psa, a wszystko utkane z ciemnych brązów, niebieskawych szarości i srebrzystej bieli. Po przeczytaniu tego haiku nasunęła mi się na myśl, często ilustrowana przez malarzy, przypowieść zen o gibonie, który nie potrafi odróżnić rzeczywistości od iluzji i próbuje uchwycić odbicie księżyca w wodzie. Co za interesujący początek do dalszych interpretacji tego poetycko-pięknego, zawartego w trzech linijkach, wydarzenia.

II nagroda: Małgorzata Tomczyk-Jadach

znów drzwi do siebie
kluczem nam otwierają
jesienne ptaki

komentarz Agnieszki Żuławskiej-Umedy:

Pani Małgorzato, dziękuję za to haiku, które daje się czytać w kilku warstwach znaczeniowych.  Lekkość słów jest w tej strofie odwrotnie proporcjonalna do głębokości uczuć. Dostajemy chłodny szkic, pod którym gotują się miłość, tęsknota, oczekiwanie… A kluczem :) do tych treści staje się klucz odlatujących jesienią ptaków. Tajemnica.  Ważne jest i to, że nie ma w tej strofie zbędnego słowa. Próbowałam – naprawdę! – nie da się  nic ruszyć! Nawet kolejności wyrazów. Pani haiku wywołało we mnie wspomnienie z dzieciństwa – słowa piosenki Sławy Przybylskiej „Pamiętasz była jesień”  z filmu „Pożegnania” ….

Zachęcam do przeczytania ostatniego eseju prof. Muramatsu Koka o trójdzielnej strukturze haiku (KUZU nr 6/2020). Jak w wielu sztukach japońskich, podobnie i w haiku jest to początek, środek i koniec. Początek inaczej nazwany „obrazem”, jaki roztacza się przed naszymi oczami. Środek, to nasze „skojarzenie”, które pozwala domyśleć się uczuć. Koniec zaś jest „tajemnicą”, pokazaną przez  wielowarstwowość treści, ”zaskoczeniem” i „drogą”, jaką wybieramy postępując w sztuce haiku…

III nagroda: Sebastian Chrobak

stukot dzięcioła
mały harcerz notuje
kropki i kreski

komentarz Zuzanny Truchlewskiej:

Przemawia przez to haiku wielki optymizm  i radość z młodzieńczego entuzjazmu, zachłyśnięcia się przygodą i przyrodą. Jednak jego puentą jest niezadane pytanie: „Co też ten dzięcioł mógł przekazać młodemu człowiekowi?”. Czy natura chce nam coś powiedzieć? Czy w ogóle do nas mówi? Dziękuję autorowi nie tylko za wywołanie uśmiechu, ale i skłonienie mnie do refleksji nad miejscem człowieka w przyrodzie.

Wyróżnienia (równorzędne):

Małgorzata Formanowska

ponura jesień
nad nagrobkiem bliźniaczki
blady półksiężyc

===

Ewa Moskalik

baśniowa noc –
sypie śniegiem
latarnia

===

Marta Chociłowska

jesienny ranek
tak szybko posiwiało
trawiaste wzgórze

===

Zbigniew Żuchowski

patrząc na niego:
buki pięknieją
jesienią

Ponadto jury zauważyło i postanowiło uhonorować umieszczeniem w werdykcie następujące haiku:

haiku zauważone:

Dorota Pyra

leśne bezdroże
nasze usta i palce
dzikie od malin

===

Agnieszka Goral

przydrożna knajpa –
odbity w kropli deszczu
kieliszek wódki

===

Andrzej Dembończyk

kościelna cisza
pozostał na zewnątrz
jesienny wiatr

===

Ernest Wit

z okna domu
pogodnej jesieni
patrzę na deszcz

===

Kolejna – już czwarta – edycja naszego konkursu „Wiśnie i Wierzby” za nami. Autorzy w liczbie 252 zarówno krajowi, jak i z Francji, Kanady, Litwy, Niemiec, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii nadesłali 680 wierszy. Czy wszystkie spełniały wymagania stawiane haiku? Niestety nie. Podobnie jak w latach ubiegłych praca jury przypominała trud poszukiwaczy złota. Na szczęście trafiały się cenne grudki poezji haiku i to cieszy. Nie zawiedli doświadczeni autorzy. Wiele radości sprawili nowi, mniej znani, ale niemniej utalentowani, którzy zdobyli laury.

Dziękuję jurorom za pracę, gratuluję autorom nagrodzonych, wyróżnionych i zauważonych haiku i zapraszam do V edycji konkursu w 2021 roku.

Krzysztof Kokot – Sekretarz Jury

Nowy Targ, 20.07.2020