Wiesław Karliński

Członek – założyciel PSH.

Urodzony 25.06.1950 w Głuszynie, pow. Namysłów, Opolskie. Posługuje się niekiedy literackim pseudonimem Wilhelm Karud. Nauczyciel, tłumacz, podróżnik i dziennikarz turystyczny oraz kulinarny. Zwiedził ponad 30 krajów publikując około 300 artykułów poświęconych walorom turystycznym, obyczajowym i tradycyjnej kuchni Polski, Bałkanów, Skandynawii, Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii i innych krajów. Teksty publikował w Gazecie Wyborczej, tygodniku Angora, miesięczniku Poznaj Świat, kilku magazynach kulinarnych, w prasie polonijnej i w internecie. Pomagał współtworzyć „Antologię polskiego autostopu. PRL i współczesność” pod redakcją Jakuba Czupryńskiego.

Wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów na reportaż i poezję związaną z oglądaniem świata. Jego podróże, głównie po polskiej, skandynawskiej i bałkańskiej prowincji stały się inspiracją do tworzenia haiku oraz fotograficznej haigi. Od 2011 roku haiku i haigi Wiesława Karlińskiego alias Wilhelma Karuda ukazały się wielokrotnie w The Mainichi, DailyHaiga, WHA Haiga Contest, kilku polskich antologiach. Wielokrotnie były nagradzane i wyróżniane w prestiżowych konkursach poświęconych tej dziedzinie poezji. Członek European Haiku Society. Nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej za najlepsze haiku opublikowane w roku 2018 w kategorii haiku w języku polskim.

Większość archiwalnych oraz najświeższych tekstów autora można odszukać w internecie wpisując w wyszukiwarkach  hasło „Wilhelm Karud”.

ostatnia aktualizacja: 2019-09-09