Laureaci za rok 2022

Nazwiska laureatów Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej za najlepsze haiku opublikowane w roku 2022 ogłoszono za pośrednictwem transmisji na kanale youtube w dniu 26 listopada 2023 r.

W kategorii haiku w języku polskim laureatem został Rafał Zabratyński za:

bezwietrznie
łabędź rozpina
niebo w stawie

Rafał Zabratyński, pseudonim literacki RaV, poeta haiku, edytor. Pisze haiku oraz inne krótkie japońskie formy poetyckie od roku 2000. Pełnił funkcję administratora pierwszego polskiego internetowego edukacyjnego forum haiku, był współzałożycielem i organizatorem pierwszych pięciu edycji Polskiego Międzynarodowego Konkursu Haiku. Jego utwory były publikowane w wielu głównych międzynarodowych drukowanych i internetowych czasopismach haiku oraz zdobywały najwyższe nagrody m.in. w konkursach haiku Kusamakura, HIA i Mainichi. Laureat trzeciej edycji Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej za najlepsze haiku roku 2020 w kategorii „haiku w języku polskim”. Nauczyciel języka angielskiego z zawodu, zainteresowany kosmologią, fantastyką naukową, podróżami i trekkingiem górskim. Mieszka w Rzeszowie.

W kategorii haiku w języku angielskim laureatem został Adam Kajzer za:

full moon
let it be as it is
so huge

Adam Kajzer – urodził się i mieszka w Gdańsku, gdzie jest przewodnikiem po Wielkiej Alei Lipowej. Zwycięzca dwóch konkursów haiku w Japonii w 2020 roku: The 2nd Basho-an International English Haiku Competition (podwójna I nagroda Basho-an Award) i The 74th Basho Memorial English Haiku Contest (Grand Prize). Autor zdjęć do tomiku Jolanty Kajzer Bread by Bread.

Skład Kapituły: Agnieszka Żuławska-Umeda (przewodnicząca), Marta Chociłowska i Lidia Rozmus. Sekretarz Nagrody: Inesa Kruszka.

Ewa Tomaszewska (1957-2013) – poetka, tłumaczka i eseistka, popularyzatorka poezji haiku. Autorka m.in. Antologii kanadyjskiego haiku (1993) oraz Antologii polskiego haiku (2001).