Haiku na pocztówkach – Haiku on Postcards – projekt Krzysztofa Kokota

07.12.2020 – Międzynarodowy Projekt Haiku na Pocztówkach Łączy nas Haiku (Haiku Connects Us) został wymyślony i zrealizowany przez Krzysztofa Kokota, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Nowym Targu, Zespołem Szkół Nr. 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu i platformy Frosty Codes.  Wynik  można obejrzeć na stronie internetowej.
link do strony

Na temat tego projektu Krzysztof Kokot powiedział nam:

Zamiar przygotowania projektu, w którym autorzy haiku wysyłaliby poczta tradycyjną swoje krótkie wiersze, chodził mi po głowie już w końcu 2019 roku. Do działania przystąpiłem na początku roku 2020,  zupełnie nieświadomy wielkich zmian, jakie przyniesie pandemia. Covid-19 dorzucił do projektu dodatkowy aspekt, który jeszcze bardziej uwypuklił moja ideę bardziej osobistego kontaktu między ludźmi, a szczególnie między znajomymi oddającymi się tej samej twórczości.

Siedząc w domowym zaciszu miałem wątpliwości, czy nie żądam zbyt wiele i czy to przedsięwzięcie ma sens. Należy przecież przekonać grupę ludzi do aktywności i drobnego, ale przecież zawsze wydatku finansowego.  Zastanawiałem się, czy wolno mi zachęcać ich do czynności niepopularnej i nie mającej nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Przecież prościej jest wydrukować plik, ściągnąć obrazek z komputerowych zasobów i w oka mgnieniu wszystko przesłać, nawet na drugi kraniec świata.

Nadszedł jednak czas lockdown-u, ograniczeń w przemieszczaniu się. Do społeczności ludzkiej powoli dochodziła świadomość, że potrzebny jest bliższy kontakt z drugim człowiekiem. Zaczęliśmy  tęsknić za tą zwykłą, czasem niezauważalną formą bliskości. Pomimo chimerycznego działania poczty zaczęły spływać widokówki z różnych zakątków świata. Uwidoczniła się wspaniała postawa bezinteresowności. Ogłoszenia o moim projekcie rozchodziły się błyskawicznie po Europie, Ameryce i Australii. Z kameralnego – w zamyśle – projektu, powstał zbiór ponad 300 pocztówek, które przysłało ponad 250 osób z 30 krajów.

Prosty w zamyśle sposób na pokazanie zbioru, to wystawa. Jednak w obecnych warunkach mam ją przygotowaną tylko w wyobraźni. Pojawiły się różne wizje, by pochwalić się zbiorem i by społeczność haiku mogła podziwiać końcowy efekt swojej aktywności.   Tu z pomocą przyszli mi uczniowie, a obecnie już absolwenci Zespołu Szkół Nr. 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu. Zaprojektowali i uruchomili stronę internetową. Ich pomoc była dla mnie konieczna. Otrzymałem ją bezinteresownie. No i ruszyła strona internetowa, która daje możliwości dostępu do prezentacji  nadesłanych widokówek z haiku. Zaraz potem zostałem zalany mnóstwem pochlebnych opinii i podziękowań. Staremu człowiekowi łezka zakręciła się w oku…

Dla mnie każda nadesłana kartka, to personalnie wysłana część ludzkiego serca, ludzkiej empatii, skierowana nie tylko do mnie, ale do przyjaciół, w aurę otaczającego świata. To jest wielkie i to był najważniejszy cel projektu. Podziękujmy sobie wzajemnie.

Pandemia minie! To jest pewne. W lepszych czasach będziemy mogli sobie przypomnieć, że jednak, pomimo zagubienia, ludzkie odruchy nie były nam obce.

Krzysztof Kokot

link do youtube;
Na Skrzyżowaniu Sztuk – wywiad

About admin