Warsztaty sumi-e z Lidią Rozmus

W dniu 14 maja 2016 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manhhga w Krakowie odbędą się wyjątkowe warszaty  sumi-e (malastwo tuszem i pędzlem na papierze ryżowym), które poprowadzi Lidia Rozmus – redaktor artystyczny amerykańskiego magazynu Modern Haiku. W programie warsztatów:

– wprowadzenie do sumi-e poprzez informacje zwiazane z różnymi rodzajami sztuki japońskiej (haiku, haiga, kaligrafia, ogrody japońskie, ikebana, ceremonia parzenia herbaty, itd)

– zapoznanie sie z materiałami i narzędziami używanymi w tej jedynej w swoim rodzaju technice malarskiej wywodzącej się z tradycji sztuki japońskiej

– ćwiczenie podstawowych pociągnięć pędzla

– połączenie różnych rodzajów pociągnięć pędzla w namalowaniu bambusa, ptaków, traw itd

– krótkie wprowadzenie do poezji haiku i haigi – namalowanie haigi

– parę słów o kaligrafii i namalowanie znaku Ei (wieczność)

Lidia Rozmus urodziła się w Polsce i ukończyła Historę Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1980 wyemigrowała to Stanów Zjednoczonych, gdzie pracuje jako artysta grafik, maluje sumi-e i obrazy olejne, pisze haiku i pełni funkcję redaktora artystycznego w amerykańskim magazynie Modern Haiku.

Jest autorką kilku książek artystycznych, zawierających haiku, haibun i haiga, które otrzymały nagrodę Merit Book Award (Haiku Society of America) za projekty graficzne, za haibun i antologię. Jej obrazy wystawiane były i haiku publikowane między innymi w USA, Japonii, Polsce i Australii.

Dodatkowe szczegóły na stronie Muzeum Manggha: link do wydarzeniaZapisy: sekretariat (tel. 12 267 27 03).

 

 

 

About admin

Dodaj komentarz