Nazwiska laureatów Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej za najlepsze haiku opublikowane w roku 2023 ogłoszono za pośrednictwem transmisji na kanale youtube w dniu 22 grudnia 2024 r.
W kategorii haiku w języku polskim laureatką została Zuzanna Truchlewska za:
światło księżyca―
wypełnia się po brzegi
jesienny staw
(12. Konkurs kukai „Jesienny ogród” grudzień 2023, II miejsce)
Zuzanna Truchlewska – rocznik 1983. Mieszka w Łaziskach Górnych na Śląsku. Ukończyła politologię i filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Laureatka wielu konkursów poetyckich i haiku, polskich i międzynarodowych. Sześciokrotnie nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej za najlepsze haiku lat: 2019, 2020, 2021 i 2023 (3 nominacje). Jej haiku oraz haigi są publikowane w wielu magazynach, także międzynarodowych. Współautorka takich antologii haiku jak: Dajmy grać świerszczom (2013), Pory roku w polskim haiku (2015), Nieobecność (2021), Ciężar pyłu. Haiku dla Ukrainy (2023) i innych. Tworzy również w gwarze śląskiej (kartki pocztowe – haigi). Redagowała stronę „Strefa Haiku” w „Wytrychu” i współtworzyła magazyn dla dzieci „Wytryszek”. Członkini zespołu redakcyjnego „Papierowego Żurawia” i Almanachu „Ptaki Wędrowne”. Członkini założycielka Polskiego Stowarzyszenia Haiku, od 2017 r. członkini Zarządu.
W kategorii haiku w języku angielskim laureatką została Irena Iris Szewczyk za:
window gap
the melody
of spring wind
(Chrysanthemum #30, April 2023)
Irena Iris Szewczyk – hungarystka, poetka haiku, fotografka, joginka. Jest członkiem założycielem oraz byłą sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Haiku. Od 2011 r. pisze haiku i tworzy foto haigi. Jej utwory zdobywają nagrody w konkursach w Japonii oraz są publikowane w krajowych i w zagranicznych czasopismach i antologiach. W 2022 r. wydała dwujęzyczny tomik pt. „drugi brzeg”. Jurorka w Konkursie Wiśnie i Wierzby. Prowadzi warsztaty haiku. Opisana w Living Haiku Anthology i haikupedia.org. Jej fotografie wykorzystywane są jako ilustracje do japońskiej poezji w zagranicznych wydawnictwach. Została uhonorowana tytułem Master Haiga Artist przyznanym przez Światowe Stowarzyszenie Haiku w Japonii. Publikuje na blogu iris-haiku.blogspot.com.
Skład Kapituły: Agnieszka Żuławska-Umeda (przewodnicząca), Marta Chociłowska i Lidia Rozmus. Sekretarz Nagrody: Inesa Kruszka.
Ewa Tomaszewska (1957-2013) – poetka, tłumaczka i eseistka, popularyzatorka poezji haiku. Autorka m.in. Antologii kanadyjskiego haiku (1993), Antologii polskiego haiku (2001) oraz współredaktorka Antologii haiku europejskiego (2005).
Agnieszka Żuławska-Umeda:
Nie znalazłam słów, które nie byłyby powtórzeniem obu strof. Synestezja w tych haiku jest tak wyraźna, że opis zamieniłby się w brutalną interwencję. Potrzebna jest tylko cisza po lekturze każdego z tych haiku. Co tu dodawać! Każde słowo to o słowo za dużo !!!!