Haiku w Chorzowie 02.06.2017

     2 czerwca 2017 roku w ramach XV edycji Portu Poetyckiego w Chorzowie odbył się niezwykły wieczór z poezją haiku. W formie multimedialnej zostały zaprezentowane „Wybrane najlepsze polskie haiku neoklasyczne i nowoczesne”. Nad całością czuwali główni prowadzący – Zuzanna Truchlewska i Robert Kania – i to oni dokonali wyboru najlepszych utworów, co jak oboje podkreślali – nie było zadaniem łatwym. W prezentacji pojawiło się wiele nazwisk członków Polskiego Stowarzyszenia Haiku, m.in. Lucyny Brzozowskiej, Marty Chociłowskiej, Andrzeja Dembończyka, Małgorzaty Formanowskiej, Roberta Kani, Wiesława Karlińskiego, Zuzanny Iro Orzeł, Lidii Rozmus, Sławy Sibigi, Ireny Iris Szewczyk, Zuzanny Truchlewskiej, Ernesta Wita i Agnieszki Żuławskiej-Umedy.
Utwory w formie pieśni wiązanej czytały również Sława Sibiga i Lucyna Brzozowska, które wraz z Zuzanną Iro Orzeł (autorką plakatu) i Zuzanną Truchlewską tworzą tyską grupę „Pogotowie 5-7-5”.
Wspaniałą atmosferę podkreślało miejsce spotkania – zaprzyjaźniony z Portem Lekki Teatr Przenośny, znajdujący się w Chorzowskim Centrum Kultury.
Zebrani goście mogli również zobaczyć fragment spektaklu pt. „Haiku – wspomnienie klasycznej poezji japońskiej poezji Matsuo Basho” wg scenariusza i reżyserii Alfreda Kampy, w wykonaniu aktorów teatru „Obecnego” z Wrocławia.
Czerwcowy wieczór nie był sztywnym i nudnym spotkaniem, miał charakter otwartej i serdecznej rozmowy autorów zarówno doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem haiku lub tylko je czytają.
Ostatnim punktem imprezy była prezentacja własnych utworów w ramach Haiku Parku i podzielenie się z pozostałymi poetami swoimi próbami.
Zapraszam do obejrzenia portowej prezentacji poprzez kontakt na suee@wp.pl.
Zuzanna Truchlewska
plakat01

About admin