Beatriz Blanco

Członkini PSH od 2020-07-08

Urodziła się w Caracas, w Wenezueli. Mieszka w Polsce od 1982 roku. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom w 1989).

Pisze wiersze, teksty do swoich piosenek, krótkie opowiadania, tłumaczy wierszy dla dzieci na hiszpański i z hiszpańskiego. Opublikowała swoje haiku w czasopiśmie HAIKU (nr 2 /1995): cykl dwujęzyczny „Instantáneas de Viaje” / „Migawki z podróży”. Przez rok prowadziła klubik literacki, rozpowszechniający haiku i zachęcający dzieci do poznania tej formy poetyckiej, w Szkole Podstawowej Nr 9 Stowarzyszenia Oświatowego STO. Na zamówienia hiszpańskiego wydawnictwa EDINUMEN”, w ramach projektu wydawniczego Lecturas Graduadas, napisała opowiadania „El cuento de mi vida” (Stopniowe czytanki) jako „Lektury hispanoamerykańskie” zawierające wyrazów i zwrotów językowych rodzimego kraju.

Od 2000 jest związana z Piasecznem, gdzie aktualnie mieszka i udziela się we współpracy z różnymi lokalnymi instytucjami, m in. z Biblioteką Publiczną Miasta Piaseczna (Oddział dla Dzieci), Kolonią Artystyczną, Fundacją „ARKA”, Instytutem Kultury Romańskiej „Sollares’. Od 2002 prowadzi zajęcia języka hiszpańskiego dla dzieci według własnej eklektycznej metody (z muzyką, teatrem, tańcem, ruchem, origami i innymi działaniami plastycznymi), wymyśloną na potrzeby polskich dzieci, najpierw we współpracy z Instytutem Cervantesa a od 2011 jako samodzielna działalność pod nazwą Chiquiticos (Malusieńki).

Od 2015 jest członkinią Polskiego Towarzystwa Origami.

ostatnia aktualizacja: 2020-07-09